Ako zaujať krátkym videom na sociálnych sieťach

Martin  Ondrejka

Martin Ondrejka | Social media manager

14. mar. 2019

Ako zaujať krátkym videom na sociálnych sieťach

Zvažujete tvorbu krátkych videí ako taktiku pre svoj sociálny marketing? Videá nie sú len pre veľké značky s veľkými rozpočtami. Pokiaľ podceňujete potenciál krátkych videí, strácate možnosť získať väčší dosah alebo zdieľania. V nasledovnom blogu sa dozviete šesť rád, ktoré vám pomôžu pri tvorbe krátkych videí.

Prečo však krátke video?
Youtube už dlhý čas nie je jediná platforma pre audiovizuálny obsah. Od okamihu, kedy bolo zverejnené na Instagrame alebo Facebooku prvé video, bolo len otázkou času, kedy marketéri začnú využívať potenciál krátkeho videa.

Prečo sú krátke videá populárne?
Ich príťažlivosť spočíva vo viacerých faktoroch. Krátke videá vyhovujú nášmu uponáhlenému životu, máme radi stručné a rýchle podávanie informácií. Ďalším faktorom je to, že mobilné zariadenia získavajú prevahu nad tými stolnými. Pokiaľ sme na cestách, tak čím je kratší a výpovednejší obsah, tak tým je lepšie.

Dosť bolo faktov, poďme ku tomu, čo vám pomôže nakopnúť vašu kreativitu. Socialmediaexaminer.com uvádza nasledovných šesť rád pre tvorbu krátkych videí:

1. Ukážte, ako niečo robíte
Ukázať, ako niečo urobiť alebo použiť je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako začať s tvorbou krátkeho video obsahu. Určite ste videli množstvo inštruktážnych videí, ktoré aj napriek svojej jednoduchosti dokázali zaujať. S nástrojmi, ktoré sú k dispozícii je stále ľahšie vytvoriť video, v ktorom môžete demonštrovať vašu šikovnosť alebo váš výrobok.

 Napríklad s nástrojom PICLAYPOST dokážete svoje video rozdeliť do viacerých rámikov.

 2. Ukážte, čo viete
 Dajte okoliu vedieť, aké máte zručnosti. Ste športovec alebo viete dobre ovládať akýkoľvek program? Prezentujte svoje zručnosti, o ktorých si myslíte, že budú pútavé pre určitú skupinu ľudí. Ukážte publiku, že čo vy dokonale ovládate, môžu ovládať aj oni. Originálne spracované video sa zaručene stretne s úspechom.

 

 3. Ukážte udalosť
Blíži sa vaša obľúbená udalosť, oslava alebo iný dôležitý deň? Prečo sa s tým nepodeliť so svojim publikom. Ľudia si veľmi radi pozrú udalosť, na ktorú sa z nejakých dôvodov nemohli dostať. Dôkladne sa pripravte na to, čo vás čaká. Pokiaľ to nepodceníte, máte zaručene pútavý obsah.

  4. Odhaľte nový produkt
Ste spoločnosť alebo ste si zadovážili novú technickú „hračku“. Pokiaľ chcete prezentovať novinku, nemusíte pôsobiť ako podomový predavač. Skúste zapojiť do videa ľudskú stránku, urobte video o človeku s produktom, nielen o produkte. Takýmto spôsobom oslovíte prirodzenú zvedavosť publika. Dajte ľuďom privilégium, že sú prví, ktorí vidia váš produkt.

 

 5. Behind the scenes
Čím viac podporíte zvedavosť publika, ako ukázať to, čo len tak nemôžu vidieť? Zoznámte publikum s činnosťami alebo ľuďmi, s ktorými sa dostávate do kontaktu a pre vašu prácu alebo hobby sú dôležití. Ukážte, čo všetko stojí za vašimi úspechmi. Keď to zvládnete vložiť do krátkeho a pútavého videa, publikum sa do vašej práce vžije a bude horlivo očakávať váš ďalší obsah.  

 6. Použite „co dům dal“
Áno, profesionálne videá vyzerajú skvele, ale vôbec nie je potrebný veľký rozpočet, aby ste vytvorili skvelé video. Tvorivý proces nie je viazaný na vašu techniku, animáciu alebo dokonalé rekvizity. Niektoré z najlepších krátkych videí vznikli s použitím každodenných predmetov. Stačí sa okolo seba pozrieť a upustiť uzdu vašej fantázie.