MLOG 07: ... a čo vaše novoročné predsavzatia, ešte stále platia?

Jaroslav  Kizek

Jaroslav Kizek | Copywriter

9. jan. 2018

MLOG 07: ... a čo vaše novoročné predsavzatia, ešte stále platia?

Nový rok 2018 nám vyšiel presne na začiatok týždňa – na pondelok. Naposledy sme mali takéto šťastie pred 11 rokmi, najbližšie nás to zas čaká v roku 2024.

Pondelok a Nový rok sú dni ako stvorené na to, aby sme si dali nejaké predsavzatia: Dnes si ten hamburger s hranolkami ešte dám, ale od pondelka to bude iné, začnem zas cvičiť, prestanem fajčiť, pokojne si môžete dosadiť to svoje.

Začiatok roka je dvojnásobnou motiváciou aspoň trochu zmeniť svoj život. Mnohí sme práve preto čakali až na tento termín, aby sme sa konečne rozhýbali a rozhodli sa niečo so sebou urobiť. Patríte tiež medzi notorických novoročných „predsavzateľov“? Veď kedy, ak nie pri tejto príležitosti? Doteraz sme to odkladali, lebo sa nám (väčšinou) nechcelo, ale teraz je ten správny čas.

Medzi najčastejšie novoročné predsavzatia patrí to týkajúce sa chudnutia, populárne je aj zlepšenie kondície, skoncovanie s fajčením, alkoholom, šetrenie, vzdelávanie sa, plán konečne zažiť niečo mimoriadne alebo naopak, menej stresu. Nie zriedkavým je aj záväzok pomôcť druhým či nejakému charitatívnemu projektu – tak nejako sa stať lepším človekom. K týmto témam existuje neskutočne veľký výber motivačnej literatúry – nastavte si reálne ciele a zapisujte si, čo ste dosiahli. Stačí si vybrať medzi knihami a overiť si to, čo už možno dávno viete.

Dobrou studnicou poznania sú tiež staré porekadlá a pranostiky viažuce sa k začiatku roka, len pozor, v dnešných podmienkach už mnohé z nich neplatia. Naši predkovia vypozorovali, že ak pripadne Nový rok na pondelok, veští to ostrú zimu. Potvrdzuje to aj ďalšie príslovie viažuce sa k začiatku roka. Vraj, ak sa vtáča napije z koľaje, bude ešte dlhá zima. Na Nový rok blato, na Veľkú noc sneh. Uvidíme, či sa splní niektorá z týchto pranostík, zatiaľ to tak nevyzerá, podobne ako s „Katarínou“.

Katarína na blate – Vianoce na blate, to nie je preklep, ale rokmi overená skutočnosť. Súvislá snehová pokrývka počas vianočných sviatkov bola na celom území Slovenska naposledy v roku 2002. Pamätáte?

Vráťme sa ale späť na začiatok. Ako je to s vašimi novoročnými predsavzatiami, ešte stále platia? Ak áno, tak vám trochu závidíme, ale hlavne veľmi fandíme, pretože novoročné predsavzatia sú na to, aby sa plnili. Najznámejšie porekadlo viažuce sa k tomuto obdobiu poznajú snáď všetci – Ako na Nový rok, tak po celý rok.